Kategorie

Kalki Termotransferowe

Aktywne filtry

Zarówno wśród biurowych, małych drukarek kodów kreskowych lub etykiet, jak i pośród drukarek większych, służących do pracy przemysłowej wyróżnia się druk termiczny i termotransferowy. Druk termotransferowy używa do barwienia taśm barwiących, natomiast drukarka termiczna używa jedynie temperatury oraz specjalnie do niej przeznaczonych etykiet termicznych. W swojej ofercie posiadamy także foliopaki z nadrukiem oraz kartony z nadrukiem. Druga kategoria drukarek oferuje druk zdecydowanie niższej jakości i trwałości, warto więc skłonić się do zakupu drukarki wykorzystującej druk termotransferowy- jakie jednak taśmy, czy też wykorzystując ich drugą nazwę kalki termotransferowe wybrać?

Trzy podstawowe typy kalek termotransferowych

Wśród kalek służących do druku w opisanych wyżej specjalistycznych drukarkach wyróżnić można trzy podstawowe typy - taśmy termotransferowe żywiczne, termotransferowe woskowe, oraz taśmy termotransferowe żywiczno-woskowe. Taśmy barwiące różnią się rodzajem materiału, który pod wpływem temperatury nakładany jest na etykiety, a każdy typ etykiety wymaga innego typu materiału barwiącego, aby druk był jak najwyższej jakości.

Kalki woskowe

Taśma termotransferowa woskowa przeznaczona jest do barwienia jedynie etykiet wykonanych z papieru o matowej powierzchni. Na etykietach foliowych druk będzie nietrwały, niezależnie od rodzaju folii, na której chce się takiej taśmy użyć. Niestety etykiety półmatowe również nie nadają się dla tego typu taśm. Kalki woskowe należą do najtańszych rozwiązań druku termotransferowego, ale niestety mają też największe ograniczenia co do ich zastosowania. Użycie ich na odpowiednim rodzaju etykiet sprawia, ze efekt jest jak najbardziej zadowalający biorąc pod uwagę stosunkowo niski nakład kosztów.

Kalki żywiczne

Taśma termotransferowa żywiczna przeznaczona jest do nadruku na etykietach foliowych każdego typu, a więc na wszelkich powierzchniach z folii PP, PE, czy też PET. Ta taśma barwiąca z powodzeniem zadrukuje też powierzchnie etykiet papierowych matowych i półmatowych, ale jej koszt jest zbyt duży, by było to opłacalne. Ciekawostką jest fakt, że tą taśmą barwiącą można zadrukowywać też etykiety tekstylne, czyli tak zwane wszywki z materiału stosowane w różnego rodzaju wyrobach krawieckich.

Kalki żywiczno-woskowe

Taśma tego typu przeznaczona jest do zadruku etykiet przede wszystkim półmatowych, a jej koszt jest stosunkowo nieduży. Wszywki tekstylne również dobrze znoszą tą właśnie metodę barwienia, tak samo jak etykiety przemysłowe i półprzemysłowe.

Kalki tekstylne

Kalki barwiące tego typu przeznaczone są do zadruku jedynie etykiet tekstylnych.

Wymiary kalek termotransferowych

Wybór wymiarów kalek transferowych uzależniony jest od rodzaju urządzenia, które posiadamy - czy jest to drukarka mała, biurowa, czy też większa, przemysłowa. Minimalna długość taśmy transferowej wynosi 74 m. Co do szerokości taśmy barwiącej może ona mieć do około 33 mm, a w wersjach do drukarek przemysłowych nawet ponad 100 mm.

Każda drukarka ma dedykowane wymiary taśm barwiących i najlepiej stosować się do podanych przez producenta etykiet parametrów.